malatya özel direksiyon dersi verenler,Malatya Özel Direksiyon Dersi,Malatya Özel Direksiyon, kiş lastiği kullanımı

Malatya Özel Direksiyon Tarık Öz 05314952012

  • 5,7676
  • 6,3509
  • 7,4232
  • tarik_alis@hotmail.com

kiş lastiği kullanımı

Kış Lastikleri Kullanmanın Avantajları

 

        Malum kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaklıklar hızla düşmeye başladı ve araçlarımızın da yavaş yavaş kış lastiklerine geçme zamanı geldi. Araç kullanımında kesinlikle unutulmaması gereken temel kural şudur; üzerinde can taşıyoruz ve bu canlar; kendimize, ailemize, sevdiklerimize ve arkadaşlarımıza aittir. Bu kişilerin sağlığı hiçbir para veya başka bir değer birimi ile ölçülemez. Ayrıca, aracımızın dışında da bir hayat akmaktadır. İhmallerimiz ve özensizliklerimiz ile trafikteki diğer araçları ve yaya trafiğini de tehlikeye attığımızı unutmayalım.

        Soğuk dönem boyunca özel lastikler kullanmak bir zorunluluk olmamasına karşın bu bazı Avrupa ülkelerinde yaygın bir uygulamadır ve kış lastikleri kullanmanın avantajlarını bilmek, her bir durumda bunun bir ihtiyaç olup olmadığını doğru bir şekilde değerlendirmek için ilginç olacaktır, çünkü bunlar ilave bir harcama anlamına gelirler.

 

Güvenlik ve rahatlık artışı, kış lastiği kullanmanın iki temel avantajıdır. Bir yandan, bunlar zincir kullanımına karşı tek etkili ve yasal alternatiftir. Diğer taraftan, yağmur ve buzlanma gibi bazı meteorolojik olayların beraberinde getirdiği riskleri ve tehlikeyi azaltırlar.

 

Kış lastikleri arabanın dört tekerleğine de takılmalıdır, uzmanlara göre, ekimden mayısa kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Daima bulunulan yerin iklimi ve meteorolojik koşullarına bağlı olsa da kış lastikleri daha iyi performans göstermek, aşırı soğuklarda, düşük sıcaklıklarda ve kar ve/veya buz üzerinde daha etkili olmak için tasarlanır.

 

Neden kış lastiği takmalıyız?

 

Yaz lastikleri, yapısı gereğince 7°C ve üzerinde daha iyi tutunma, sessizlik, üstün yuvarlanma katsayısı ve konfor sağlar. Ama havalar soğuduğunda bu lastiklerde kullanılan kauçuk gereği lastiğimiz sertleşme eğilimi gösterir ve yolda tutunma katsayıları düşer. Üzerinde bulunan desenler ise özellikle karlı ve buzlu hava şartlarında yola tutunma ve fren için uygun değildir.

 

Kış lastikleri ise yaz lastiklerine göre tamamen farklıdır. Hem hamuru hem desenleri çok başkadır. Kalın ve aralıklı dişli desenleri, hem suyun hem de karın lastik içinden tahliyesini kolaylaştırır. Kılcal boşluklar ile vakum etkisi yaratarak yola ve buza daha iyi yapışır. Bu farklı kauçuk hamur yapısı kort bezleri ve silikalar ile 7°C altında sertleşme yapmaz ve soğuk havalarda yol tutuşunu korur. Fren mesafesi lastiklerde sertleşme olmadığı için uzamaz ve tutunma her zaman üst düzeyde kalarak güvenli sürüş sağlar. Aracımızın direksiyon hakimiyetinin korunması, virajlarda, yokuşlarda ve rampa inişlerde yolda tutunma ve dönüş anında merkezkaç kuvvetine ve lastiklerdeki esneme stresine karşı en üst düzeyde tutunma sağlayarak kaymalara mani olur.

 

Hangi araçların kış lastiği takması mecburidir?

 

Ticari araçların kış lastiği kullanması mecburidir. Bu mecburiyet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik ile kesinlik kazanmıştır. Her yıl 1 aralıkta başlayan bu mecburiyet bir sonraki yılın 1 nisan günü son bulur. Bu araçlar neredeyse günün her saatinde trafik içerisinde hareket halindedir ve riskleri diğer araçlara göre çok daha fazladır. Bu sebepten dolayı bu tür amme hizmeti gören ticari araçların kış lastiği takması bir zorunluluktur.

 

Kış lastikleri kullanmanın temel avantajları şu şekilde özetlenir:

 

   * Daha az suda kayma riski yaşama.

    *Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlanır.

    *Islak yollar üzerinde daha kısa fren mesafeleri.

    *Kar, buz, su üzerinde veya çamurlu yüzeylerde araba kullanırken üst düzey güvenlik. Bununla beraber, kış lastikleri kullanmanın sağladığı bu avantajlar bütününden belirli koşullar ve durumlarda faydalanılır:

    *Dağdan geçildiğinde ya da düzenli olarak kayak pistlerine gidiliyorsa.

    *Kışın ortalama sıcaklığı yedi derecenin altında olan yerlerde araba kullanıldığı sürece. Kış lastiklerinin bu sıcaklıktan itibaren geleneksel lastiklere göre daha iyi performans gösterdiği ortaya konmuştur. 

    *İkamet yeri, sadece ara sıra kar yağmasına karşın sık sık yağmurun ve buzlanmaların  olduğu bir şehirse.

    *Kış lastikleri ortalama yüzde 10 oranında daha pahalıdır, fakat sürücü sürekli olarak bahsedilen durumlardan biriyle karşı karşıya kalıyorsa karlı olabilir, çünkü güvenliği arttırıp kazaları aza indirgeyince, oto sigortası daha ucuza gelebilir ve sonuçta oluşan tasarrufla, örneğin frenlerin yıpranması daha az olur.

 

 

 UZMAN TRAFİKÇİ VE EĞİTİM UZMANI

 TARIK ÖZPİRİNÇİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kışın araba kullanmak için 10 öneri

 

Kış mevsimi araba kullanmak için en tehlikeli iklimsel şartları beraberinde getirir. Rüzgar, soğuk, yağmur, kar ve buzlanma trafikte dolaşımı sınırlar ve sürücüyü sürüş şekli üzerinde değişiklik yapmaya zorlar. Bu olumsuz şartlarla başa çıkmak için temel öneriler kışın araba kullanmak için bu 10 ipucunda bir araya getirilmiştir:

 

Kış hazırlığı yapma

 

Aracın güvenli olması için kusursuz durumda olması gerekir. Lastikler, frenler ve amortisörler; bunun yanında akü, silecekler, bujiler kontrol edilmelidir.

 

İç tarafın doğru iklimlendirilmesi

 

Sürücünün direksiyonda rahat hissetmesi çok önemlidir, aşırı sıcak veya soğuk hissedilmeden araba kullanmak için uygun bir sıcaklık olmalıdır. Bu öneri, kışın araba kullanmak için 10 ipucundan en net olanıdır; bununla beraber, kışın güvenli bir sürüş sağlamak için bunu hatırlamak ve uygulamaya koymak gerekir.

 

Doğru aydınlatma

 

Kışın, gündüz saatleri kısalır ve sis gibi olaylar yaygınlaşır, bu nedenle görüş azalır. Görmek ve görülmek için kısa farlarla araba sürmek tavsiye edilir.

 

Kusursuz durumda ön ve arka camlar

 

Sürücüler araba camlarının durumunu kontrol etmeli ve aşırı soğuğun camı kırmasını engellemek için, herhangi bir bozulma ya da çatlama karşısında camı tamir etmeli veya değiştirmelidir. Yaptırılan oto sigortası poliçesini ve bu durum hakkında kapsamda olan teminatları kesin olarak bilmelidir.

 

İlave kış ekipmanı

 

Zorunlu malzemeler: yelek, uyarı üçgeni ve stepne, kışın şunları eklemek tavsiye edilir: fener, şarjlı cep telefonu, su, sıcak tutacak giysiler, battaniye, ilkyardım kiti ve dolu benzin deposu.

 

Meteorolojik koşullar ve gidilecek güzergahın durumu hakkında bilgilenmek

 

Bilgi ve öngörü, kışın arabada güvenli bir şekilde seyahatin üstesinden gelme yollarıdır. Trafik Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere başvurmak ve her zaman onların tavsiyelerini incelemek. 

 

Yaptırılan oto sigortası teminatlarının menzilini bilmek

 

Kış döneminde, yol yardımı oto sigortalarının en çok talep edilen hizmetlerinden biridir. Kışın huzurla araba kullanmak için daima 0 kilometreden itibaren, hızlı ve sınırsız bir yol yardımı desteğine sahip olunduğunu bilmek çok önemlidir.

 

Hızı düşürmek

 

Kışa özgü meteorolojik olaylar; buzlanma, rüzgar, kar ve yağmur, daha yavaş sürüşü ve direksiyonda sert tepkilerden kaçınmayı gerektirir.

 

Büyük vitesler tercih etmek

 

İmkan olduğu sürece, özellikle de buz ve kar üzerinde, arabanın ilk kalkışı da dahil olmak üzere, mümkün olan en büyük viteslerle araba kullanılmalıdır.

 

Frenden kaçınmak

 

Buz, kar ile ıslak veya rüzgarlı yollar üzerinde fren yapmak veya arabayı durdurmak için uygun olan şey vitesi kademeli olarak küçültmek ve arabayı durana kadar yavaşlatmaktır.

 

Kışın araba kullanmak için bu 10 ipucunun sıkı bir gözlemi, herhangi bir aksiliğin üstesinden gelmek için gerekli tüm kaynaklara sahip olarak, sürücüye direksiyonda sakin, güvenli ve tatmin edici bir kış mevsimini garanti eder. 

Etiketler: Malatyaözeldireksiyondersi, Malatyaözeldireksiyon, Malatyabayanhoca

malatya özel direksiyon dersi verenler,Malatya Özel Direksiyon Dersi,Malatya Özel Direksiyon,